Välkomna på Piemonte-middag på Studio Nian den 3 mars!
Endast 8 platser finns till denna exklusiva middag med fantastiska viner från Piemonte tillsammans med en meny signerad Kent Hammarsten.
Till menyn bestående av bland annat tartar på vilt med lingon och krispig svamp, örtbakad Iberico-gris med gemolata på oliver och bakad tomat samt grillad svensk (60 dagar) biff med bakad kål kommer dessa viner från våra vinmakare Burzi och Ugo Lequio att serveras:
2021 Ugo Lequio Arneis
2020 Burzi Langhe Nebbiolo
2020 Ugo Lequio Langhe Nebbiolo
2016 Ugo Lequio Gallina Barbaresco
2016 Burzi Barolo Capalot
Johan Lagergren kommer såklart vara på plats och hjälpa till att servera och berätta mer om alla vinerna.
Priset för kvällen är 2 700 kronor. Bokning görs direkt hos Studio Nian via den här länken: Piemonte-middag 3 mars
Läs även gärna vårt reportage från vårt senaste besök hos syskonen Burzi och Ugo Lequio i höstas: Resa till Piemonte
Och om du inte har möjlighet att delta på middagen den 3 mars blir det fler tillfällen för spännande middagar i samarbete med Studio Nian i vår. Blocka gärna kalendern redan nu den 21 april för en ”Judgement of Paris”-middag respektive den 19 maj för en middag med viner från Napa Valley.